top of page

 מהפכת התזונה בגני הילדים בכפר סבא

"היה השינוי אותו אתה רוצה לראות בעולם"  מהטמה גנדי 

זה הכוח שמניע אותי קדימה

הכל בעצם החל כשהכנסתי את בתי הבכורה למסגרת החינוכית הראשונה שלה. זה היה כשהיא הייתה בת שנה ונושא התזונה הבריאה היווה עבורי את אחד מעמודי התווך המרכזיים עליהם רציתי לגדל את משפחתי. יש הורים שבוחרים את המסגרות החינוכיות לילדיהם על סמך אנשי צוות, כמות ילדים, קרבה לבית, מסרים חינוכיים ועוד. כל אלו חשובים ביותר אך מבחינתי הדבר החשוב ביותר היה ההזנה שהילדים מקבלים, גם מבחינה תזונתית וגם מבחינה רגשית. 

ככל שהילדים גדלו, כך לאט לאט יצאתי מהבועה הביתית שבה הייתי והתחלתי להיחשף לעולם שבחוץ. עולם שבו מגישים לילדים רכים מזונות מתועשים המדכאים את החייך שלהם ומשבשים להם את יכולת ההבדלה בין מזון אמיתי למזון מעובד. ואז אחרי מספר שנים, לא מבינים מדוע הם אוהבים רק מגוון מצומצם של מזונות.

כשהילדים צעירים, זה עוד יחסית קל לבחור עבורם. אך כשהם גדלים וחשוב לנו להעצים את העצמאות שלהם, זה מתחיל להיות קשה יותר לסרב לתת להם את מה שהם רואים ומהר מאד הבנתי שאצטרך לעשות לא מעט ויתורים ומעקפים בדרך, או לחילופין - לשנות את העולם בחוץ שיותר יתאים לשלי. כי לעיתים, הפגיעה הרגשית של ילד שמובדל מהשאר, אינה פחות חמורה מהפגיעה הבריאותית מהמזון עליו הטלתי וטו. 

בכל אופן, לקבל את המציאות כמו שהיא, מעולם לא דיבר אליי. 

"יש הורים שבוחרים את המסגרות החינוכיות לילדיהם על סמך אנשי צוות, כמות ילדים, קרבה לבית, מסרים חינוכיים ועוד. כל אלו חשובים ביותר אך מבחינתי הדבר החשוב ביותר היה ההזנה שהילדים מקבלים, גם מבחינה תזונתית וגם מבחינה רגשית."

לשנות את העולם שבחוץ זה עבורי דרך חיים, איני רואה זאת כאתגר או מכשול אלא כמסע מרתק שבו אני מעבירה לסביבה את האני מאמין שלי.  וכן, ידעתי שמחכה לי דרך ארוכה ומפותלת של הסברה, שכנוע והעברת מסרים שלא תמיד יתקבלו בברכה אך עם השנים למדתי לשזור בדרך זו מסרים רבים שידברו על מגוון רחב של אנשים ודרכים פרקטיות ליישום בשטח. 

וכך במהלך השנים גדלה המשפחה שלנו ואני המשכתי לייעץ ולהציע לצוותים החינוכיים דרכים נוספות להזנת הילדים שלי, ע"י שימוש בחומרי גלם איכותיים של מזון שלם ואמיתי. לעיתים זה הצליח יותר ולעיתים פחות, אך זה תמיד היה שם ותמיד התפתח בהדרגה ובשיתוף מלא של כל הגורמים. 

אחרי 4 שנים במסגרות פרטיות, בתי הבכורה נכנסה לגן עירייה, כאן הבנתי שוב שההתמודדות פה תהיה שונה לגמרי ובסדר גודל אחר. 

בתקופה הזו כבר עסקתי כיועצת בריאות ותזונה, עזרתי לאנשים לשפר את התזונה שלהם וידעתי שזה התחום שבו אמשיך להעמיק. כשנחשפתי למזון אותו הילדים בגני העירייה מקבלים, זה היה לי מאד קשה. הבנתי שיש פה תעשייה גדולה שעלי להתנהל מולה ושזה כבר לא שיחה אישית שלי עם מנהל גן פרטי, אלא עם מחלקות שלמות בעירייה וחברות קייטרינג ענקיות.  

החלטתי ללכת על זה ובליבי כבר אז בספטמבר 2013 שמתי לעצמי מטרה, לשנות ולשפר את תזונת הילדים בגן של לירי ובכל העיר. זה היה החזון כבר אז. 

ההתחלה הייתה איטית ומסורבלת, לקח לי זמן רב קודם כל להגיע לאנשים הנכונים שיסכימו לשבת ולשמוע את דברי, הרבה מאד זמן קראו לי "אמא קיצונית" ולא הבינו מדוע שוקולד למריחה שמכיל בעיקר שומן טראנס ומאפה שמכיל טטרזין,בשר מעובד וקטשופ עתיר סוכר אינם אמורים להיות מוגשים לילדים שלנו. אחרי כמה חודשים בהם לא הרפיתי ויזמתי שיחות ופגישות מול ספק המזון ומחלקת גנים בעירייה, התחברתי עם אימהות מוועד ההורים שנושא זה קרוב לליבן, יחד המשכנו בכל המרץ כדי לייצר שינויים באמצע השנה. קיבלנו אישור לעשות פיילוט על 4 גנים עם תזונה בריאה יותר ולראות איך זה הולך. 

במשך 3 חודשים הרצנו פיילוט כשכל אחת מאתנו התנדבה להיות אחראית על גן אחר, הפיילוט הלך מצוין ולאחר מכן יישמנו את השינויים על כלל הגנים. כשהתחלנו ליישם את השינויים בשאר הגנים, הרגשתי שאין לי מספיק שליטה וידע מה נעשה בכל גן וגן והאם השינויים אכן מוטמעים. היה לי חשוב שהשינוי יגיע גם מההורים ולכן ב 1 לספטמבר 2013 פתחתי בפייסבוק קבוצה ששמה "שגרירים של בריאות" שמטרתה היא לייצר מערכת עוטפת הכוללת שגריר הורה בכל גן שדרכו אוכל להעביר מסרים בריאותיים לגנים, וכך היה. בזכות השגרירים הנפלאים בכפר סבא שהצטרפו, הצלחנו לחולל שינוי אמיתי ומהותי בגני העירייה. כמובן עם שיתוף מלא של מחלקת החינוך בעירייה ותמיכה מלאה מהנהגת העיר. באחת הפגישות הראשונות שהיו לי עם ראש העיר מר יהודה בן חמו, שתמך בפרויקט ובשיתוף ההורים מלכתחילה, הצעתי להקים צוות תזונה עירוני שיהווה חלק אינטגראלי ממחלקת החינוך בעירייה. תפקיד צוות התזונה הוא לבנות מערך פיקוח, הדרכה ובקרה על כל מה שקשור לתזונת הילדים בגנים ולהיות אחראי על כל האספקטים בנושא זה. 

צוות התזונה העירוני הראשון בארץ שאני חברה בו עד היום, הוקם בכפר סבא ואני מאד גאה על כך. בהמשך השנים קמו צוותי תזונה נוספים בערים נוספות ועד היום ממשיכים להתייעץ איתי עשרות רבות של הורים, מועצות,גנים פרטיים ועיריות על איך לייצר שינוי תזונתי גם אצלם. 

 

רוצים גם לייצר שינוי?                          לתיאום שיחת ייעוץ להנעת תהליכי שינוי גם אצלכם

חשוב לי לציין שלייצר את השינוי בעיר לקח כמה שנים וזה תהליך מתמשך שאין לו סוף. מדובר על תקופה שבה שיח על תזונת ילדים במוסדות חינוך עוד היה בתחילת דרכו, חוזרי מנכ"ל לא היו מעודכנים ולא הייתה שום אכיפה בנושא, תוכניות הטלווזיה עוד לא דיברו על הנושאים הללו וההורים שנושא זה היה קרוב לליבם נראו קיצוניים. הטמעת השינויים דרשה מכל הנוגעים בדבר הרבה מאד סבלנות לתהליך וסובלנות לתגובות שהתקבלו בשטח הן של הצוותים, הילדים והוריהם שנבעו בעיקר מחוסר מודעות.  

היום, בשנת 2017. פועל בכפר סבא פרויקט מדהים ופורץ דרך בשם "אפונים" שמטרתו לספק תזונה בריאה לכל ילדי העיר כולל לצהרוני בית הספר. אני ושרון דבוש, שותפתי בצוות התזונה עובדות בשיתוף מנהלי הפרויקט, העירייה וועד ההורים להמשיך לקדם את בריאות הילדים דרך התזונה אותה הם צורכים וכמובן להקנות להם ערכים תפיסתיים על אורח חיים בריא בסביבה ירוקה ומקיימת. 

תזכרו ששינוי הוא תמיד אפשרי בכל מסגרת שאתם נמצאים בה, רק צריך לרצות מספיק ולהאמין שמה שאתם עושים, הוא הדבר הנכון. 

בהצלחה! 

שלכם, שמרית 

צוותים מספרים

               

"...התחלנו ליישם את ההצעות שלך יום אחרי שהיית ואין ספק שיש שיפור משמעותי באכילה אצל הילדים.

הם אוכלים יותר ופתוחים יותר לטעימות של אוכל שלפני כן לא אכלו.

גם ילדים שלא אכלו בכלל שום אוכל, עכשיו אוכלים הכל..."

"...אני מודה לך מאוד מאוד שהגעת. ועזרת לי לקדם את השינוי שרציתי.  ההמלצות שלך בהחלט חלחלו ומאותו היום שינינו הכל לפי ההמלצות שלך ואני מברכת על כך! הארוחה הרבה יותר נעימה ללא קימות ואי שקט אוירה טובה וכן בשולחן שאני אחראית עליו לפחות הילדים אוכלים טוב יותר !  אין מצב שחוזרים למקום שהיה גרוע מבחינתי ואנו ובעיקר הילדים יצאו נשכרים מכך . תודה שוב .."

**לפרטים על ייעוץ למוסדות חינוך - לחצו כאן

**להמלצות נוספות של צוותי חינוך - לחצו כאן

bottom of page